GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

Marie Sýkora Horňáková | 23. Listopadu 2023

60 miliard pro velké firmy na dekarbonizaci výroby

Sdílet článek:

Nedávno jsme vás informovali, že Česko získalo nové finanční prostředky do Národního plánu obnovy. Nejedná se ale o jediný program, ve kterém došlo v tomto ohledu k úpravám. Evropská komise totiž Česku aktuálně schválila také program na dekarbonizaci ve výši 60 mld. Kč. Situaci velice pozitivně zhodnotil Martin Kalous, náš dotační expert: „Jedná se o úspěch poukazující na vyjednávací schopnosti Česka na evropské úrovni a rovněž na zájem o řešení ekologické zátěže u firem v režimu ETS, které standardně produkují nejvíce emisí.“

Program se zaměřuje zejména na ekologizaci velkých průmyslových podniků a bude otevřený do roku 2025. Díky jeho realizaci by mělo dojít k dekarbonizaci procesů těchto podniků, snížení jejich nároků na energii a urychlení jejich přechodu na bezemisní zdroje. Cílem programu je tedy naplnit český národní plán v oblasti energetiky a klimatu, ale také strategické cíle EU, které vyplývají ze Zelené dohody pro Evropu. Program by měl zároveň přispět ke snížení závislosti na dovážených fosilních palivech. „Navýšením finančních prostředků se otevírají dveře k financování projektů velkých firem, což zajistí minimálně třetinovou úhradu investic spojených s úspornými opatřeními v oblasti energetiky, jejichž cílem je snížení spotřeby primární energie z neobnovitelných zdrojů a snížení emisí CO2 ve výrobním nebo zpracovatelském procesu. Očekává se, že příjem žádostí v tomto programu bude zahájen v 1Q/2024,“ doplnil Martin Kalous.

V rámci jakého programu budou prostředky rozdělovány?

Jelikož se jedná o program spadající pod Modernizační fond, jeho administraci bude mít na starosti Státní fond životního prostředí ČR. Program bude součástí již otevřeného programu ENERG ETS zaměřeného na snížení produkce skleníkových plynů v průmyslové výrobě a zvýšení energetické účinnosti pro zařízení zařazená v EU ETS (Evropský systém pro obchodování s emisemi).

Finanční podpora z programu ENERG ETS cílí na projekty věnující se snížení konečné spotřeby energie a snížení emisí CO2 ve výrobním nebo zpracovatelském procesu. Stanovených cílům by se mělo dosáhnout skrze realizaci například těchto aktivit:

  • Modernizace (rekonstrukce nebo náhrady) zařízení na výrobu energie pro vlastní spotřebu, vedoucí ke zvýšení její účinnosti
  • Modernizace (rekonstrukce nebo náhrady), či změny konfigurace výrobních nebo zpracovatelských zařízení
  • Realizace systémů využívajících odpadní teplo
  • Realizace vodíkových aplikací
  • Zavedení inovativních prvků řízení efektivního nakládání s energií (např. instalace systémů měření a regulace)
  • Zavádění nástrojů k optimalizaci provozu na základě monitoringu hodnocení spotřeby energie

Pro koho je podpora určena?

Podpora je určena především energeticky náročným odvětvím, například tedy rafinérie, společnosti působící v oblasti výroby kovů, stavebních materiálů a chemických látek. Podniky, které budou čerpat dotační podporu musí snížit množství produkovaných skleníkových plynů alespoň o 40 % nebo spotřebu energie alespoň o 20 %.

Aktuálně bude možné poskytnout podporu pouze projektům předloženým do stávajících výzev vyhlášených v rámci programu ENERG ETS. V plánu je ale i vyhlášení nové výzvy na počátku roku 2024, v rámci které budou moci o dotaci žádat i podniky, které žádný projekt do stávajících výzev programu ENERG ETS nepředkládaly.