GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

Petr Paseka | 9. Dubna 2025

Bolcek a Čepica na workshopu MPO prezentovali závěry naší studie o budoucnosti telekomunikací na železnici

Sdílet článek:

Jednou z deklarovaných priorit Ministerstva průmyslu a obchodu je rozvoj komunikační technologie 5G v nejrůznějších hospodářských odvětvích v České republice. Nejen proto si v rámci Národního plánu obnovy definovalo související reformu a nechalo si vypracovat 25 studií na související témata. Studie se zabývaly jak různými aspekty kmitočtového spektra využitelného pro různé aplikace technologie 5G, tak různými aspekty digitalizace podniků či konkrétními specifickými aplikacemi jako je například využití této technologie pro budování komunikačních infrastruktury pro vlakovou dopravu (technologie FRMSC) nebo využití 5G sítí pro krizové řízení a národní bezpečnost (PPDR) či využití této technologie pro šíření lineárního televizního obsahu (5G Broadcast). Na uvedené odborné práce, které byly vypracovány v minulém roce a jsou dostupné na stránkách ministerstva, navazuje série workshopů na vybraná témata, která by měla zjištění a doporučení studií představit odborné i široké veřejnosti a přispět tak k následné odborné diskusi na tato témata.

Premiérový workshop se uskutečnil 1. dubna 2025 a byl zaměřen na klíčové aspekty budoucích komunikačních potřeb souvisejících se zajištěním bezpečnosti v železniční dopravě, která je celoevropsky harmonizována a měla by být zajištěna prostřednictvím technologie FRMCS. Grant Thornton coby zhotovitele studie na semináři zastupovali vedoucí partner Advisory Zbyněk Bolcek, vedoucí týmu Digitalizace Jiří Čepica a hlavní řešitel studie Petr Boček. V rámci workshopu představili koncepci budoucího využití systémů FRMCS v železniční dopravě a scénáře jeho implementace. FRMCS (Future Railway Mobile Communication Systém) je komunikační technologií z rodiny 5G standardu sloužící pro vzájemnou komunikaci vlaků, vlakových souprav a obslužného personálu. Jejím elementárním cílem je další posílení bezpečnosti na kolejích a možnost reakce na krizové situace v reálném čase. Právě bezpečnost je totiž pro segment železniční dopravy klíčovým tématem.

„Historicky první workshop na téma implementace a využití technologie FRMCS na železnici byl dle mého názoru velmi přínosný. Jak potvrdili zástupci ministerstev, studie a její doporučení jsou vysoce ceněny i v rámci celoevropské diskuse nad tímto tématem, a posloužila jako akcelerátor širší odborné diskuse. Na poli standardizace a strategické diskuse čeká Evropu i Českou republiku velký kus práce a já si velmi vážím, že naše studie se stala jedním z pomyslným stavebních kamenů, na kterém se mohou odborné diskuze a práce dále rozvíjet. Chtěl bych poděkovat MPO, Ministerstvu dopravy i zástupcům dopravců a manažera infrastruktury za profesionální spolupráci jak při tvorbě studií, tak i při odborné diskusi na workshopu,“ řekl Zbyněk Bolcek a dodal, že už se těší na další setkání.

Všechny vypracované studie včetně studie 17 týkající se FRMCS naleznete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, pozvánku s odkazem na záznam celého workshopu najdete tamtéž.

Komunikační technologie využívající technologický standard GSM-R má v rámci budoucích vizí být nahrazena FRMSC, které je jedním z aplikačních využití 5G. S tím jsou však spojeny mnohé otázky nejen v rovině zavedení a využitelnosti, ale také v rovině migrace. Studie Grant Thornton se zabývala všemi těmito rovinami a analyzovala několik scénářů, včetně ekonomických vyhodnocení dopadů takových scénářů migrace na vyšší technologický standard FRMSC (z původního GSM-R).