Jana Shumakova | 12.11.2024
One-Stop-Shop: Snadná správa DPH pro e-shopy expandující do zahraničíDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Ministerstvo financí vydalo 12. října letošního roku tiskovou zprávu, ve které uvádí, že uspělo v průlomovém sporu s provozovateli fotovoltaických elektráren. Arbitrážní soud v Ženevě ve středu 11. října rozhodl, že Česká republika nepoškodila zahraniční investory zavedením solární daně a nemusí tedy německým investorům Gisele, Jürgenu a Stefanu Wirtgenovým a společnosti JSW Solar vyplácet údajnou škodu a ušlý zisk ve výši 500 mil. Kč.
V rámci šesti obdobných paralelních rozhodčích řízení je Česká republika stále žalována o dalších více než 3,5 miliardy korun s hrozbou dalších žalob přesahujících 20 mld Kč. „Podstata všech těchto sporů je však stejná a přestože jsou rozhodovány rozlišnými rozhodci, lze očekávat podobný výsledek,“ uvádí ředitelka odboru Mezinárodních právních služeb Ministerstva financí Marie Talašová.
Předmětné rozhodčí řízení bylo zahájeno německými investory v červnu 2013. Jádrem sporu byla opatření, která Česká republika zavedla ke konci roku 2010 a která zahrnovala zavedení tzv. solárního odvodu z elektřiny ze slunečního záření vyrobené v zařízeních uvedených do provozu v letech 2009 a 2010, zrušení osvobození příjmů z provozu zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů od daně z příjmů a prodloužení doby odpisování hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny ze slunečního záření. Arbitrážní tribunál dal za pravdu České republice a potvrdil, že garantovaná návratnost investic do solárních elektráren je stále zachována a žaloby jsou tudíž nedůvodné.
Žalobci v rámci řízení namítali, že výše uvedenými opatřeními Česká republika porušila Dohodu mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o podpoře a vzájemné ochraně investic ze dne 2. října 1990 a domáhali se po České republice náhrady škody ve výši 500mil Kč.
„Za tímto významným úspěchem stojí roky kvalitní práce odborníků z Ministerstva financí, kteří opakovaně prokazují svou schopnost profesionálně se vypořádat s nechvalným dědictvím přechozích vlád a zachraňují tak daňovým poplatníkům miliardy“, uvedl ministr financí Ivan Pilný.
S ohledem na to, že se jedná o jednu ze sedmi arbitráží s podobným předmětem sporu, přičemž ve zbývajících šesti případech se nyní čeká pouze na vydání nálezů, je rozsah informací, který Česká republika v této specifické situaci může poskytnout, omezen s ohledem na zachování integrity zbývajících rozhodčích řízení.
Žalobci byli v arbitráži zastoupeni německou advokátní kanceláří Luther Rechtsanwaltsgesellschaft mbH. Českou republiku v arbitráži zastupoval interní tým Ministerstva financí spolu s advokátními kancelářemi Arnold & Porter Kaye Scholer LLP a WEIL, GOTSHAL & MANGES s.r.o. advokátní kancelář. Arbitrážní tribunál, který rozhodl, že Česká republika nepoškodila zahraniční investory zavedením solární daně, byl složen z rozhodců Peter Tomka, Gary Born a Gabrielle Kaufmann-Kohler.