M. Sýkora Horňáková | 11.11.2024
Klíč k úspěšné dotaci? Jen komplexnost nestačíDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Jelikož opět došlo k aktualizaci harmonogramu výzev OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, nastal ideální čas pro další přehled aktuálních a nadcházejících dotačních příležitostí pro podnikatele. Během konce letošního roku a začátku toho nového se otevře poměrně pestrá nabídka dotačních výzev, které budou směřovat nejen k podpoře malých a střední podniků, ale i těch velkých.
V říjnovém přehledu najdete dotace zejména v oblasti výzkumu, vývoje a inovací z OP TAK. Zahrnuli jsme ale také oblast fotovoltaiky, kde Národní rozvojová banka (NRB) otevřela nový finanční nástroj pro instalaci malých FVE na firemních budovách a přístřešcích. A do konce roku bude ještě otevřená výzva RES+ z Modernizačního fondu pro instalaci fotovoltaických elektráren s vlastní spotřebou.
V únoru příštího roku se otevře další dotační výzva Inovace pro malé, střední a velké firmy (do 499 zaměstnanců) na zvýšení technických a užitných hodnot výrobků, technologií (produktová inovace) a služeb a na zvýšení efektivnosti procesů výroby a poskytování služeb (procesní inovace). Z dotačního titulu můžete financovat technologie, software a data, práva k užívání duševního vlastnictví a certifikace produktů.
Založení nebo rozvoj center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací je možné financovat díky aktuální výzvě Potenciál. Konkrétně mohou malé, střední a velké firmy (do 3 000 zaměstnanců) využít podporu na pořízení technologií, zařízení a jiného vybavení nezbytného pro zajištění výzkumných a vývojových aktivit. Výzva je specificky zaměřena na oblast Deep Tech, což jsou technologie, které představují významné vědecké nebo technické výzvy vyžadující delší výzkum, vývoj a vyšší investice. Mezi Deep Tech technologie spadají například pokročilé materiály, letectví, umělá inteligence a robotika.
Na začátku příštího roku se firmám otevřou dvě výzvy Aplikace, díky kterým bude možné financovat realizaci výzkumných a vývojových aktivit. Ve výzvě Aplikace II bude možné získat podporu na realizaci experimentálního vývoje digitálních řešení. V případě výzvy Aplikace III půjdou dotace na projekty realizace průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, které mají za cíl zvýšit úroveň technologické připravenosti pokročilých technologických řešení a demonstrovat vysoce inovativní postupy, výrobky a služby. Opět se tedy bude jednat o oblast Deep Tech.
Aktuálně je otevřená dotační výzva Digitální podnik, díky které mohou malé a střední firmy získat dotaci na investice nebo pořízení nových služeb či nevýrobních technologií v oblasti informačních a komunikačních technologií. Konkrétně se může jednat například o projekty digitální transformace firmy, vnitropodnikové konektivity či vytvoření digitálního dvojčete. Koncem roku by měla být zároveň vyhlášena ještě úžeji zaměřená výzvy Digitální podnik – Kybernetická bezpečnost.
Chcete ve své firmě instalovat novou fotovoltaickou elektrárnu? Využít k tomu můžete aktuální výzvu programu RES+ - Fotovoltaické elektrárny 10 kW-5 MW s vlastní spotřebou. Podpořeny mohou být projekty samostatných FVE s jedním předávacím místem do distribuční sítě nebo přenosové soustavy. Společně s poskytovanou podporou na instalaci FVE mohou být podpořeny také systémy bateriové akumulace vyrobené elektřiny a systémy výroby vodíku elektrolýzou vody.
Instalaci fotovoltaické elektrárny lze financovat také s využitím nového finančního nástroje Národní rozvojové banky. Firmy mimo Prahu bez rozdílu velikosti mohou v kombinaci se zvýhodněným úvěrem dotaci až 3 mil. Kč na pořízení FVE s výkonem od 1 kWp do 50 kWp na podnikatelském objektu včetně přístřešků. Jedná se po dlouhé době o program umožňující realizaci malých FVE, na které není potřeba stavební povolení. Navíc lze investici do nové FVE doplnit o akumulaci elektrické energie. V tomto případě může míra podpory dosáhnout dokonce až 50 %.