Petr Němec | 22.11.2024
Účetní závěrka 2024 a dorovnávací daněDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Ještě před pár měsíci se zdálo, že na dovolenou v zahraničí musíte letos zapomenout. V posledním měsíci se situace stabilizovala a můžete cestovat do většiny evropských zemí. A to i přesto, že pandemie koronaviru (COVID-19) trvá.
V případě, že se i Vy letos chystáte do zahraničí, je dobré dodržovat několik základních zásad pro správu svých peněz:
Směnný kurz hraje roli jak při výměně hotovosti, tak při výběru z bankomatu v zahraničí. Zvlášť u méně obvyklých měn může být rozdíl opravdu znatelný. Jednou z pastí je tzv. DCC (dynamic currency conversion), kdy vám bankomat rovnou nabídce částku v přepočtu na českou měnu, ovšem s kurzem provozovatele bankomatu. A ten bývá obvykle výrazně horší. Pokud se s DCC setkáte, použijte volbu „výběr v místní měně“ a ne „výběr v korunách“.
Pokud chcete používat v zahraničí bankomat, vyplatí se mít banku, jež vám za to nebude účtovat poplatky. V některých sazebnících můžete totiž za zahraniční výběry platit i více než sto korun, někdy i poplatek v % z vybírané částky. V případě, že Vám vaše banka řekne, že výběry v zahraničí máte bezplatné, neznamená to, že skutečně nic nezaplatíte. Znamená to pouze, že vaše vydavatelská banka si za takový výběr nebude nic účtovat. Poplatky totiž začali účtovat provozovatelé bankomatů, které jsou v různé výši a vydavatel karty je nemá, jak ovlivnit.
U ubytování a dalších služeb (např. půjčovny aut) je vyžadována karta. Je rozumné používat osvědčené poskytovatele a také číst si podmínky, zejména realizaci platby a pro případné storno.
Všude tam, kde najdete bezkontaktní terminály, můžete platit rovnou svým mobilním telefonem či hodinkami prostřednictvím aplikace Google Pay, Apple Pay či Garmin Pay. Kartu pak ani nemusíte nosit s sebou a obchodník u těchto plateb nedostává žádné informace o držiteli karty ani o kartě samotné.
Stále ještě jsou místa, kde bezhotovostně nezaplatíte. Pokud je měna země, do které cestujete, u nás nabízena, je výhodnější si směnit peníze už v Česku. Mohlo by se vám stát, že kurz, který dostanete na místě, nebude výhodný a ve většině mimoevropských zemí vám koruny nesmění vůbec.
Dále je vhodné nastavit na kartě denní, případně týdenní limity v případě zcizení, alespoň zloděj nemůže utratit vše, co na kartě je.
Autor: Ivana Kůtová
Revize: Petra Čechová
Zdroj