GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

Flexinovela: Nové změny v pracovním právu, o kterých byste měli vědět

Sdílet článek:

Senát dnes schválil očekávanou novelu zákoníku práce a dalších předpisů, široké veřejnosti známou jako „flexinovela“. Pokud novelu včas podepíše prezident, měla by nová právní úprava vstoupit v účinnosti již k 1. 6. 2025.

Níže vám přinášíme přehled nejdůležitějších změn, které flexinovela přináší a na které je potřeba se připravit. Pokud se chcete dozvědět více, prohlédněte si článek, ve kterém jsme se podrobněji věnovali jednotlivým změnám.

Zveme vás také na naši pracovněprávní snídani na toto téma konanou dne 6. 5. 2025. Přihlásit se můžete zde.

Přehled nejvýznamnějších novinek:

  1. Prodloužení maximální délky zkušební doby, kterou lze se zaměstnancem sjednat, na 4 měsíce u běžných zaměstnanců a na 8 měsíců u vedoucích zaměstnanců.
  2. Možnost prodloužení zkušební doby na základě písemné dohody zaměstnance a zaměstnavatele, pokud celková délka zkušební doby nepřesáhne maximální povolenou délku.
  3. Vypuštění pravidla „dvakrát a dost“ (pracovní poměr na dobu určitou v maximální době trvání 3 roky, přičemž tato doba může být prodloužena maximálně dvakrát) u zaměstnanců, kteří jsou náhradou za zaměstnance na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené. I u těchto zástupů však platí, že celková doba trvání pracovního poměru nesmí přesáhnout 9 let od vzniku prvního pracovního poměru.
  4. Možnost zaměstnávání mladistvých osob, tj. osob mladších 15 let za splnění dalších zákonných podmínek (zaměstnání během hlavních prázdnin, výkon pouze lehkých prací, nemožnost práce přesčas nebo v noci apod.).
  5. Úprava začátku běhu výpovědní lhůty - nově začne výpovědní doba běžet dnem, kdy bude výpověď doručena, a skončí dnem, jehož číselné označení je shodné se dnem doručení. V případě, že poslední den výpovědní doby připadá na den, který není v daném měsíci, výpovědní doba skončí poslední den příslušného měsíce.
  6. Zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě výpovědních důvodů podle § 52 písmen f) až h) zákoníku práce, tedy případů hrubého porušení pracovních povinností zaměstnance.
  7. Sloučení výpovědních důvodů uvedených v § 52 písm. d) a e) zákoníku práce s tím, že dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti bude samostatným výpovědním důvodem.
  8. Rozšíření možnosti po dohodě se zaměstnancem vyplácet odměnu (nebo její část) v cizí měně. Jako primární způsob výplaty bude nově stanoven bankovní převod namísto výplaty v hotovosti.
  9. Zákaz sjednávání doložek o mlčenlivosti týkající se mzdy, platu a odměn zaměstnanců.

Na co se připravit

V reflexi uvedených změn doporučujeme zrevidovat uzavřené pracovní smlouvy a připravit aktualizované vzory, ve kterých bude reflektováno zejména následující:

  • odstranění doložek mlčenlivosti ve vztahu k odměně,
  • úprava běhu a doby výpovědní lhůty,
  • ujednání o způsobu výplaty odměny,
  • ustanovení upravující délku zkušební doby a jejího prodlužování.

Dále doporučujeme zrevidování vzorů výpovědí ve vztahu k výpovědním důvodům a délce výpovědní doby. Na závěr je třeba uvést, že k uvedeným změnám dochází v důsledku změny legislativy, a proto zaměstnavatel není povinen o nich stávající zaměstnance informovat ve smyslu § 37 zákoníku práce. Nicméně upozorňujeme, že tyto změny musí zaměstnavatel reflektovat v informaci pro nové zaměstnance.