GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

Adam Simota | Petr Pešek | 25. Března 2025

Genderová vyváženost v řídících orgánech podniků: Směrnice EU a její důsledky

Sdílet článek:

Směrnice Evropské unie o genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností (dále jen „Směrnice“) představuje jeden z nejvýznamnějších regulačních pokusů řešení genderové nerovnosti ve vedení firem. Za cíl si klade zvýšit zastoupení žen v nejvyšších patrech firemního rozhodování napříč členskými státy EU. Po dvou letech, které měly členské státy na její provedení, nyní Směrnice vstupuje v platnost.

Potřeba zastoupení žen v nejvyšších patrech dotčených společností pramení ze zjevné disproporce mezi počtem žen, které v EU absolvují vysoké školy, a počtem žen, které jsou členkami řídících a dozorčích orgánů. Podle zkoumání Evropského institutu pro rovnost žen a mužů přibližně 60 % nových absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Ve vrcholných pozicích přitom tvoří ženy pouze 31,5 % všech členů řídících a dozorčích orgánů, mezi předsedajícími těchto orgánů je pak žen pouze 8 %.

Co je jejím obsahem, koho se dotkne

Směrnice, formálně přijatá v roce 2022, vyžaduje, aby nejméně 40 % pozic členů dozorčí rady a nevýkonných členů správní rady nebo nejméně 33 % všech členů orgánu společnosti tvořily osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví. Povinnost se dotkne pouze kotovaných společností, tedy těch, jejichž sídlo se nachází v členském státě EU a jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu v jednom nebo více členských státech. Nedotkne se navíc kotovaných společností, které zaměstnávají méně než 250 osob a současně jejich roční obrat nepřesahuje 50 milionů EUR, respektive bilanční suma roční rozvahy celkově nepřesahuje 43 milionů EUR.

Tyto společnosti budou muset přijmout spravedlivé a transparentní postupy pro volbu a jmenování členů příslušných orgánů, a to na základě srovnávacího posouzení jednotlivých kandidátů na základě jasných a neutrálně formulovaných kritérií. Klíčovými kritérii budou i nadále kvalifikace a zásluhy. Upřednostněni ale budou stejně kvalifikovaní kandidáti nedostatečně zastoupeného pohlaví, pokud objektivní posouzení nerozhodne ve prospěch kandidáta opačného pohlaví

Směrnice zahrnuje požadavky na transparentnost, které zavazují společnosti každoročně informovat o genderovém složení svých orgánů a opatřeních přijatých k dosažení požadovaných cílů. Společnosti, které cíle nesplňují, musí vysvětlit důvody a popsat kroky, které podnikají k řešení nerovnováhy.

Pro to, aby byla Směrnice účinná i v České republice, bude třeba přijetí zákona, kterým se tato Směrnice provede. A ačkoli již lhůta pro přijetí tohoto zákona – nebo spíše novely zákona – uplynula, novela stále čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou. Společnosti by požadavky směrnice měly splňovat do poloviny roku 2026.

Závěr

Autoři směrnice očekávají, že významně zvýší zastoupení žen v řídících orgánech firem v celé EU. Studie, na které se orgány EU odkazují, prokazují, že různorodější správní rady mohou vést k lepšímu rozhodování, vyšší inovativnosti a lepším finančním výsledkům.

Zatímco některé otázky ohledně implementace zůstávají nezodpovězeny, je jasné, že směrnice má potenciál zásadně změnit dynamiku genderové rovnosti v evropských podnicích a poskytnout model pro podobné snahy po celém světě.