GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

Aneta Mašková | 14. Ledna 2025

Integrační sociální podnik a co od něj očekávat

Sdílet článek:

Úvod

Dne 27. prosince 2024 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon č. 468/2024 Sb. zákon o integračním sociálním podniku. Smyslem a cílem zákona o integračním sociálním podniku je zjednodušit proces integrace znevýhodněných osob na pracovní trh a tím tyto osoby lépe začlenit do pracovního procesu. Zákon reaguje na dosavadní absenci právní úpravy v této oblasti.  Podle nového zákona budou podniky moci žádat Ministerstvo práce a sociálních věcí o získání statusu integračního sociálního podniku, přičemž klíčovou podmínkou pro získání tohoto statusu bude právě zaměstnávání určitého počtu znevýhodněných osob. Za splnění zákonných podmínek bude mít podnik následně nárok na získání příspěvku na úhradu nákladů spojených se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami a také na získání motivačního příspěvku v případě úspěšné integrace zaměstnance.

Osoby se specifickými potřebami

Zákon poskytuje poměrně detailní výčet osob, které jsou považovány za osoby se specifickými potřebami. Tyto osoby lze rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří osoby, u nichž je klíčové, aby byly před vznikem pracovního poměru s integračním sociálním podnikem vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce České republiky. Do této skupiny patří například osoby bez dosaženého stupně středního vzdělání či osoby s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou. Druhá skupina osob nemusí splňovat podmínku vedení v evidenci uchazečů u Úřadu práce České republiky a zahrnuje například osoby se zdravotním postižením či osoby bez přístřeší.

Status integračního sociálního podniku

Přiznání statusu integračního sociálního podniku bude probíhat na základě žádosti, kterou bude žadatel podávat Ministerstvu práce a sociálních věcí na předepsaném formuláři. Ministerstvo žádost posoudí a následně rozhodne o splnění zákonných podmínek pro získání statusu integračního sociálního podniku.

Zákon vymezuje několik podmínek, které musí podnik splňovat, aby mu byl status přiznán. Mezi tyto podmínky patří zejména soustavný výkon hospodářské činnosti, zaměstnávání osob se specifickými potřebami v počtu stanoveném dle zákona, bezúhonnost, neexistence nedoplatků vůči orgánům Finanční správy České republiky, orgánům Celní správy České republiky, orgánům České správy sociálního zabezpečení a institucím veřejného zdravotního pojištění vyjma nedoplatků, u kterých je povoleno posečkání a v neposlední řadě také vyhotovení projektu o činnosti, který splňuje zákonem stanovené náležitosti.

Žadatelem může být fyzická či právnická osoba mající sídlo nebo bydliště na území České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie či státu, který je smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska anebo Švýcarské konfederace, pokud svou činnost vykonává na území České republiky prostřednictvím své pobočky.

Dále musí být splněno, že předmětem činnosti žadatele není provozování hazardních her, není v úpadku či v likvidaci a nebyl uznán vinným z přestupku dle zákona o zaměstnanosti, zákona o inspekci práce, zákona o evidenci skutečných majitelů či zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Status integračního sociálního podniku automaticky zanikne úmrtím fyzické osoby či zánikem právnické osoby. Ministerstvo může status rovněž zrušit, a to na žádost či z moci úřední. Ke zrušení z moci úřední může dojít v situaci, kdy podnik přestane splňovat kritéria pro získání statusu. Mohlo by se jednat například o situaci, kdy podnik v kalendářním čtvrtletí nezaměstná předepsaný počet osob se specifickými potřebami nebo pokud ve zprávě o činnosti uvede neúplné či nepravdivé údaje. Za zmínku také stojí skutečnost, že pokud podnik použije označení integrační sociální podnik například ve svém názvu či na svém výrobku, přičemž mu status integračního sociálního podniku nebyl ministerstvem přiznán, hrozí podniku pokuta až do výše 200 000 Kč.

Ministerstvo práce a sociálních věcí povede registr integračních sociálních podniků. Registr bude obsahovat veřejnou a neveřejnou část a bude dostupný na webových stránkách ministerstva.

Povinnosti integračního sociálního podniku

Jednou z povinností integračního sociálního podniku bude zaměstnávání nejméně 30 % osob se specifickými potřebami z celkového počtu svých zaměstnanců v průměrném čtvrtletním přepočteném počtu. Vůči osobám se specifickými potřebami bude mít podnik rovněž několik povinností, například bude muset těmto zaměstnancům poskytovat pomoc se začleněním na trh práce a do společnosti formou poskytování informací o aktuální situaci na trhu práce, poradenství a doprovázení při vyřizování záležitostí nezbytných pro začlenění na trh práce a integraci do společnosti.

Další povinností integračního sociálního podniku bude povinnost evidovat celkový počet všech zaměstnanců a počet zaměstnanců, kteří jsou osobami se specifickými potřebami v členění dle doby jejich předešlého vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce. Podnik bude také povinen evidovat informace o průměrných čtvrtletních přepočtených počtech zaměstnanců a zaměstnanců, kteří jsou osobami se specifickými potřebami. V případě nesplnění evidenční povinnosti hrozí podniku pokuta až do výše 10 000 Kč.

Každý integrační podnik bude povinen vytvořit integrační fond. Tento fond bude sloužit jako pojistka pro financování aktivit spojených se sociální podporou zaměstnanců. V případě zrušení statusu bude zůstatek fondu převeden jinému integračnímu sociálnímu podniku nebo státu.

V neposlední řadě bude integrační sociální podnik povinen vyhotovovat zprávu o činnosti a předložit ji Ministerstvu práce a sociálních věcí do datové schránky do 1. července následujícího kalendářního roku po uplynutí období, za které je zpráva o činnosti zpracována. Tato zpráva bude osahovat zejména údaje o zaměstnávání a způsobu posilování sociálních kompetencí zaměstnanců, kteří jsou osoby se specifickými potřebami.

Příspěvek na náklady a motivační příspěvek

Při splnění podmínek stanovených zákonem vznikne podniku nárok na příspěvek na náklady spojené se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami. Příspěvek je poskytován po dobu maximálně 2 let od vzniku pracovního poměru. Výše příspěvku činí 1 000 Kč či 2 500 Kč za kalendářní měsíc za jednoho zaměstnance a bude poskytován čtvrtletně zpětně na základě žádosti, kterou bude nutné podat příslušné krajské pobočce Úřadu práce.

Podnik může získat odměnu za úspěšnou integraci zaměstnance, který po odchodu z integračního podniku najde stabilní zaměstnání u jiného zaměstnavatele. Příspěvek činí 17 % z ročního vyměřovacího základu zaměstnance a poskytuje se zpětně za každý rok až do výše minimálně 120 % průměrné mzdy. O motivační příspěvek bude třeba žádat u příslušné krajské pobočky Úřadu práce nejpozději do 30. dubna následujícího kalendářního roku. Příspěvek bude poskytován zpětně za uplynulý kalendářní rok za období 24 měsíců od uzavření pracovní smlouvy.

Oba příspěvky jsou hrazeny z prostředků státního rozpočtu a nepovažují se za dotace.

Účinnost zákona 

Účinnost většiny zákonných ustanovení je stanovena na 1. ledna 2025. Výjimku tvoří dvě ustanovení, a to ustanovení o právu integračního sociálního podniku užívat označení sociální podnik a dále ustanovení o přestupcích, která vstoupí v účinnost až od 1. července 2025.

Závěr

Pokud se vás problematika zaměstnávání osob se specifickými potřebami týká či je vaším cílem takovéto osoby podpořit při procesu začlenění na pracovním trhu, neváhejte se na nás obrátit.