Martina Šumavská | 19.11.2024
Když je odmítnutí dechové zkoušky málo: Okamžité zrušení nebo jiný postup?Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Veronika Odrobinová | Martina Šumavská | 5. Června 2023
Senát dne 1. 6. 2023 projednával vládní návrh zákona o ochraně oznamovatelů, k němuž nakonec nepřijal žádné usnesení. Tímto došlo k marnému uplynutí třicetidenní lhůty pro projednání návrhu zákona Senátem, a tudíž platí, že návrh zákona je přijat a nyní poputuje k podpisu prezidentem.
Účinnost zákona o ochraně oznamovatelů je stanovena na první den druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Za předpokladu, že bude vyhlášen v průběhu června, nabude účinnosti dne 1. 8. 2023. Mnoho času ke splnění povinností dle tohoto zákona tak povinným subjektům již nezbývá.
Zákon o ochraně oznamovatelů umožňuje podávání oznámení o možném protiprávním jednání (tj. trestné činy, závažnější přestupky, porušení zákona o ochraně oznamovatelů a porušení jiných právních předpisů nebo předpisů Evropské unie ve specifických oblastech) a poskytuje oznamovateli, kterým může být např. zaměstnanec, uchazeč o zaměstnání, obchodní partner nebo člen orgánu právnické osoby, ochranu před případnými odvetnými opatřeními (např. rozvázání pracovního poměru, snížení mzdy, výpověď nebo odstoupení od smlouvy) ze strany povinných subjektů, tedy zaměstnavatelů s 50 a více zaměstnanci, vybraných orgánů veřejné moci a zadavatelů veřejných zakázek.
Mezi povinnosti, které musí povinný subjekt nyní splnit, spadá zejména následující:
Pokud povinný subjekt nesplní své povinnosti dle zákona o ochraně oznamovatelů, vystavuje se riziku uložení pokuty do výše až 1 000 000 Kč.
V případě zájmu s Vámi rádi budeme správné nastavení oznamovacího systému konzultovat, příp. Vám rádi pomůžeme se zajištěním takového systému, včetně splnění všech zákonných povinností a zajištění funkce příslušné osoby.