GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

Marie Sýkora Horňáková | 27. Listopadu 2024

Nová éra 5G a 6G sítí. Účastnili jsme se mezinárodního setkání ve Finsku

Sdílet článek:

V září proběhlo třídenní setkání v rámci projektu ekonomické diplomacie na téma 5G, 6G a souvisejících oborů. Celou akci organizovala česká ambasáda ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Business Finland (finská vládní organizace pro financování inovací a podporu obchodu, cestování a investic), a BusinessOulu (veřejně prospěšná společnost města Oulu založená za účelem rozvoje podnikání a zaměstnanosti v regionu). 

Finsko je dlouhodobě důležitým globálním hráčem v oblasti výzkumu a vývoje bezdrátových sítí a souvisejících technologií. A tuto pozici si chce udržet a dále prohlubovat. I proto bylo cílem tohoto setkání navázat spolupráci mezi českými a finskými podniky a akademickou sférou v oblasti digitalizace, inteligentní mobility, inovací, nových technologií a jejich aplikací.  

V Oulu i v Helsinkách se sešli odborníci na vysoké úrovni, kteří se zúčastnili více než 100 rychlých B2B schůzek. Účastníci měli během těchto dní možnost se podívat nejen do prostor Velvyslanectví České republiky, ale také na University of Oulu, do Technopolis Oulu a do testovací laboratoře firmy Nokia s názvem OTAVA (Over the Air Validation Area). 

Z Česka přijelo celkem 15 zástupců firem a akademických institucí. Jsme moc rádi, že jsme mohli být mezi nimi! Za Grant Thornton se zúčastnil Zbyněk Bolcek, partner v oddělení Advisory a Jiří Čepica, manažer v tomtéž oddělení. “Pro mě a společnost Grant Thornton bylo ctí zúčastnit se této velmi zajímavé mise ve Finsku a představit naše konzultační aktivity v oblasti 5G a ICT. Děkuji především českému velvyslanectví ve Finsku a Ministerstvu průmyslu a obchodu za organizaci. Těšíme se na spolupráci na zajímavých obchodních příležitostech v blízké budoucnosti,” zhodnotil celou akci Zbyněk Bolcek.  

Svá inovativní řešení a výstupy výzkumu a vývoje dále představily firmy: 

  • Škoda Auto (autonomní mobilita) 
  • Škoda Group (autonomní tramvaje, železnice) 
  • DG Solutions (polovodiče, vysoce přesné součástky) 

Za akademické instituce byly přítomny: 

  • Vysoké učení technické v Brně (telekomunikace, ICT, IoT, virtuální realita, autonomní doprava, smart grids, vývoj hardwaru) 
  • Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (počítačové vidění, robotika, AI) 
  • 6Gmobile research lab Fakulty elektrotechnické ČVUT (nové mobilní sítě a bezdrátové technologie) 
  • VŠB – Technická univerzita Ostrava – Fakulta elektrotechniky a informatiky (nezávislé lokální 5G sítě, živá 5G laboratoř, automobilový průmysl, kvantové technologie, AI)