
Martina Šumavská | 25.3.2025
Schváleno vládou: Podmínky zvláštního dlouhodobého pobytu pro občany UkrajinyDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Adam Simota | 25. Března 2025
Český finanční trh vstupuje do nové éry regulace digitálních aktiv. Prezident Petr Pavel 6. února 2025 podepsal zákon o digitalizaci finančního trhu, který znamená zásadní změnu v oblasti regulace kryptoaktiv.
Česká národní banka se účinností zákona stane orgánem odpovědným za plnění funkcí a úkolů stanovených v nařízení MiCA.[1] Až do nabytí účinnosti tohoto zákona ČNB neměla věcnou příslušnost k vyřizování žádostí a oznámení podle nařízení. Dne 15. února 2025 zákon nabyl účinnosti a ČNB by měla být připravena se v plném rozsahu chopit výkonu nových pravomocí.
Po nabytí účinnosti zákona bude ČNB připravena přijímat několik typů žádostí a oznámení v souvislosti s poskytováním služeb v oblasti kryptoaktiv.
ČNB bude přijímat:
Další významnou oblastí působnosti bude přijímání oznámení záměru vydavatelů elektronických peněžních tokenů v případě, že subjekt bude usilovat o veřejnou nabídku a obchodování tokenu, včetně souvisejících bílých knih. ČNB bude také subjektem udělujícím povolení poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoaktivy (CASP) a kontrolu subjektů, které již mají povolení od ČNB, o poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy. Zájemce o poskytování služeb v této oblasti se tedy bez povolení ČNB neobejde.
Pro subjekty, které již působí na trhu kryptoaktiv, je stanoveno přechodné období. Poskytovatelé služeb, kteří byli na základě živnostenského oprávnění oprávněni k této činnosti před 30. prosincem 2024, mohou pokračovat ve své činnosti za splnění zákonem stanovených podmínek. Nejpozději do 31. července 2025 musí v souladu s článkem 63 nařízení MiCA podat žádost o udělení povolení k činnosti CASP. Během přechodného období mohou pokračovat ve své činnosti na základě původního oprávnění, a to až do okamžiku nabytí právní moci rozhodnutí o jejich žádosti, nejdéle však do 1. července 2026.
Souběžně s novými regulatorními povinnostmi ČNB otevírá novou kapitolu v přístupu k digitálním aktivům. Centrální banka zvažuje provedení komplexní analýzy možného začlenění bitcoinu do svých devizových rezerv, které v současnosti dosahují hodnoty přibližně 3,4 bilionu korun. Tento krok vyvolává intenzivní diskuzi mezi odborníky.
Ekonomové a finanční experti vyjadřují k tomuto záměru smíšené reakce. Hlavními argumenty skeptiků jsou především vysoká volatilita bitcoinu, absence státní garance a regulatorní nejistota. Zastánci naopak poukazují na potenciál diverzifikace rezerv a možnost participace na technologickém pokroku ve finančním sektoru.
Případné začlenění bitcoinu do rezerv ČNB by představovalo významný precedent v evropském kontextu. Chystaná analýza by měla poskytnout komplexní pohled na tuto problematiku a sloužit jako podklad pro další strategická rozhodnutí centrální banky v oblasti digitálních aktiv.
Implementace nařízení MiCA představuje významný milník v regulaci kryptoaktiv v České republice. Role ČNB jako hlavního regulátora přinese větší transparentnost a bezpečnost na trhu s kryptoaktivy. Stanovená přechodná období poskytují stávajícím poskytovatelům služeb dostatečný časový prostor pro adaptaci na nové regulatorní požadavky, čímž je zajištěna stabilita trhu během transformačního procesu. Až praxe regulátora nám poodkryje složitosti procesu získání příslušných oprávnění. Regulace kryptoaktiv byla s jejich rostoucí popularitou nevyhnutelná, ve vzduchu pak zůstává, zda procesy centrální banky nepovedou ke kontraproduktivním prodlevám na moderním digitálním trhu. Významnou předností kryptoaktiv je rychlost, flexibilita a anonymita. Centrální banka bude s těmito specifiky muset umět pracovat, aby trh digitálních měn regulovala efektivně.
[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1114 ze dne 31. května 2023 o trzích kryptoaktiv a o změně nařízení (EU) č. 1093/2010 a (EU) č. 1095/2010 a směrnic 2013/36/EU a (EU) 2019/1937 (MiCA) nabylo v plném rozsahu účinnost 30. prosince 2024.