Petr Němec | 17.12.2024
Internetové platformy a pokračování v reportingu dle DAC 7Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Roman Burnus | Anna Beránková | 10. Srpena 2023
Evropská komise představila novou Rámcovou dohodu, která má zjednodušit situaci přeshraničním pracovníkům v souvislosti s odvody pojistného. Od 1. července 2023 mohou pracovníci vykonávat činnost z domova ve větším rozsahu bez toho, aby se zaměstnavatel musel registrovat ve státě bydliště zaměstnance a odvádět tam pojistné.
Místo fyzického výkonu zaměstnání bývá rozhodujícím kritériem pro určení příslušnosti zaměstnance k pojistným předpisům a teleworking (neboli práce z domova) v zahraničí má pak dopad na zaměstnance i zaměstnavatele. Pokud zaměstnanec má zaměstnavatele v zahraničí, přičemž vykonává svou práci ve více členských státech a jeho činnost v zemi bydliště přesahuje alespoň 25 % celkové činnosti, pak dle dosavadních pravidel automaticky spadá do pojistného systému ve státě bydliště. Limit poměru odpracované doby je díky Rámcové dohodě nyní zvýšen na hranici 49,9 %, kdy při splnění stanovených podmínek budou žádosti o tyto výjimky schvalovány automaticky bez nutnosti souhlasu druhého členského státu.
Česká republika byla jedním z prvních států, které Rámcovou dohodu podepsaly. V současnosti svůj podpis připojilo kromě České republiky dalších 17 států. Státy mohou k dohodě přistupovat i po jejím zavedení. O udělení výjimky lze žádat až na dobu 3 let, žádost však můžete podávat i opakovaně. Retroaktivní žádosti budou možné jen za určitých podmínek. Pokud o výjimky požádáno nebude, bude příslušnost zaměstnance určena podle pojistných předpisů dle platných koordinačních předpisů EU.
Pro udělení výjimky stanovuje Rámcová dohoda následující podmínky:
Rámcovou dohodu nelze aplikovat v situaci, kdy zaměstnanec současně podniká jako OSVČ nebo pokud ve státě bydliště pracuje z pobočky svého zaměstnavatele. V takových situacích lze požádat o výjimku dle čl. 16(1) nařízení (ES).