Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Martina Šumavská | Marie Mandíková | 1. Dubna 2025
K 1. lednu 2025 nabyl účinnosti zákon č. 265/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 526/1990 Sb., o cenách, a další související zákony. Tato rozsáhlá novela přináší několik zásadních změn jak pro spotřebitele, tak i pro obchodníky. Novela prošla legislativním procesem bez většího mediálního ohlasu, a proto mnoho obchodníků možná nezaznamenalo změny a s tím související nové povinnosti, které jim zákon ukládá. Tím se však nevědomky vystavují riziku sankcí za porušování zákona, které v některých případech mohou dosahovat řádů milionů korun.
Jednou z klíčových novinek je zakotvení povinnosti označovat měrnou cenou vybrané balené nepotravinářské výrobky. Konkrétní výrobky, na které se tato povinnost vztahuje, jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva financí a patří mezi ně například přípravky k péči o pokožku, prací prášky, gely, tablety a kapsle nebo krmiva a pamlsky. Nová úprava má za cíl poskytnout spotřebitelům lepší přehled o cenové výhodnosti jednotlivých produktů a usnadnit jim srovnání cen při nákupu.
Další důležitou změnou je explicitní stanovení povinnosti prodejců uvádět ceny zboží a služeb v české měně. To znamená, že prodávající musí vždy informovat spotřebitele o ceně v českých korunách. Obchodníci mají sice možnost nadále zobrazovat cenu také v jiné měně, avšak povinným údajem je nově vždy cena v korunách. K zavedení této povinnosti vedla podle důvodové zprávy především nežádoucí praxe, kdy zejména v příhraničních oblastech a turistických centrech prodávající uváděli ceny pouze v cizích měnách, nikoliv v českých korunách. To spotřebitelům ztěžovalo orientaci v cenách a nutilo je zjišťovat, jakým kurzem prodávající přepočítává částku při platbě v korunách, což bylo z hlediska informačního komfortu problematické.
Změnila se také definice přestupků a výše pokut v oblasti cenové regulace. Novelou se rozšířil režim výpočtu pokut podle výše nepřiměřeného majetkového prospěchu. Nově budou přestupky, u nichž byl tento prospěch vyčíslen mezi 200 000 Kč a 999 999 Kč, sankcionovány pokutou ve výši jednoho až pětinásobku zjištěného prospěchu. Dosud se toto pravidlo vztahovalo pouze na případy, kde nepřiměřený majetkový prospěch přesáhl 1 milion Kč. Dále došlo k podstatnému zvýšení horní hranice pokuty za nevedení řádné evidence u zboží podléhajícího cenové regulaci, a to z 1 000 000 Kč na 10 000 000 Kč.
Novela dále rozšiřuje pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který je nově oprávněn vyžádat si informace od cenových orgánů, jako jsou Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo Česká obchodní inspekce. Tyto informace bude moci využívat při výkonu svých dozorových pravomocí v oblasti hospodářské soutěže. ÚOHS tak získá možnost aktivněji sledovat dění na trhu a odhalovat možné protisoutěžní praktiky již v rané fázi.
Zároveň se posílí vzájemná výměna informací mezi úřady – ÚOHS bude nejen přijímat data od cenových orgánů, ale také jim na vyžádání poskytovat informace ze svých šetření v oblasti hospodářské soutěže a významné tržní síly.
Novela zákona o cenách tedy posiluje ochranu spotřebitelů tím, že zajišťuje jasnější a srozumitelnější informace o cenách zboží a služeb, zároveň však stanoví obchodníkům nové povinnosti, jejichž zavedení není radno podcenit. Pokud si nejste jistí, zda se novela vztahuje i na vás a jaká opatření byste měli učinit, abyste předešli případným sankcím, neváhejte se obrátit na naše zkušené odborníky, kteří vám s implementací konkrétních kroků rádi pomohou.