Marek Toráč | 19.11.2024
Samostatný limit pro zdravotní benefity zaměstnancůDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Jana Shumakova | 12. Listopadu 2024
Máte e-shop, ale obáváte se ho otevřít i zákazníkům jinde v EU, protože nechcete řešit zdanění v cizí zemi? Dodáváte ve svém e-shopu i zákazníkům například na Slovensko, a zaregistrovali jste se tam kvůli tomu k DPH? Chcete poskytovat své služby on-line, ale nevíte, jak na DPH, když zákazník bude jinde v EU? Nebo uvažujete o dovozu zboží ze třetích zemí přímo koncovým zákazníkům?
Pak optikou DPH vyvstává otázka, kde a jak budete tyto služby a zboží zdaňovat. Platí, že poskytnutí služeb má být v mnoha případech (ačkoliv ne vždy) zdaněno v místě zákazníka a zároveň, že prodej zboží koncovým zákazníkům podléhá po překročení určitého limitu obratu zdanění v místě, kam je zboží odesláno. Často tedy nastává situace, kdy jste povinni přiznat a zaplatit DPH v různých státech EU. Jak takovou situaci vyřešit?
Logicky se nabízí registrace k DPH přímo v daných státech. Tato možnost je však často organizačně i nákladově náročná. Lze ji realizovat u jednoho, maximálně dvou nebo tří států. Proč ale nést náklady na daňové poradce a administrativu v každé zemi? Efektivním řešením je proto aplikace režimu jednoho správního místa neboli režimu One-Stop-Shop (OSS).
Režim OSS spočívá v tom, že když se do něj přihlásíte u svého finančního úřadu, nemusíte už řešit registrace v jiných členských státech EU. Je na první pohled patrné, že registrací do tohoto režimu si poskytovatel výrazně zjednoduší své povinnosti vůči daňovým správám napříč EU. Ve státě identifikace, kde se subjekt k režimu registruje, podává jediné daňové přiznání, ve kterém jsou přiznány transakce ve všech jednotlivých státech EU. Celkovou sumu daně zašle registrovaný subjekt daňové správě ve státě identifikace a ten postoupí příslušné částky daně jednotlivým dotčeným státům (státům spotřeby).
Využitím režimu jednoho správního místa odpadají nákladné a zdlouhavé přeshraniční platby. V drtivé většině případů odpadá i riziko jazykových bariér. Naše zkušenosti z praxe ale ukazují, že i když je podání přiznání i platba daně uskutečněna přes tuzemskou daňovou správu, občas je zapotřebí komunikovat i s dalšími dotčenými daňovými správami.
V Grant Thornton za vás tuto komunikaci rádi zajistíme. S režimem OSS a všemi jeho typy máme četné zkušenosti již od samého počátku jeho fungování. Nabízíme pomoc s posouzením, zda je pro vás OSS nejlepším možným řešením, i s případnou registrací do režimu. V rámci našich služeb zajišťujeme také zpracování daňových přiznání a obstaráváme veškerou komunikaci s naší daňovou správou vyplývající z daného režimu.
Klienty, které zastupujeme v rámci OSS, průběžně informujeme o případných změnách sazeb DPH v jednotlivých státech a jsme připraveni jim asistovat při nastavení systémů, včetně určení mechanismů pro stanovení místa usazení zákazníka. V případě potřeby jim samozřejmě vyřídíme i vrácení lokální DPH hrazené dodavatelům. Jedinou potenciální nevýhodou využití režimů OSS oproti běžným registracím k DPH je totiž podle našeho názoru skutečnost, že uplatnit lokální DPH na vstupu je vždy nutné prostřednictvím vrácení daně, namísto rychlejšího nárokování odpočtů prostřednictvím daňového přiznání.
Existují tři režimy OSS – Režim EU, režim mimo EU a dovozní režim (Import One-Shop-Shop neboli IOSS):
V případě režimu EU i režimu mimo EU se podává přiznání za kalendářní čtvrtletí, v případě IOSS je to kalendářní měsíc.
Za všechny státy EU se transakce vykazují v eurech, v této měně se platí i daňová povinnost českému finančnímu úřadu.
Nad rámec obvyklé evidence pro účely DPH, kterou jsou daňové subjekty povinné vést podle zákona o DPH, ukládá evropská legislativa povinnost vést pro účely režimu OSS zvláštní evidenci všech plnění uskutečněných v tomto režimu. Jedná se například o uvádění typu vybraného plnění, použité sazby daně, informace použité ke stanovení místa plnění apod. Daňový subjekt musí být schopen zpřístupnit tuto evidenci elektronicky na žádost tuzemského i zahraničního správce daně.
Více bližších informací o fungování a pravidlech režimu OSS/IOSS můžete najít na našich webových stránkách.