Jana Shumakova | 12.11.2024
One-Stop-Shop: Snadná správa DPH pro e-shopy expandující do zahraničíDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
„To je krásné políčko!“ upozornil mě nedávno přítel cestou na chalupu. Rozhlížím se kolem dokola a nikde nic nevidím. Nalevo strniště a napravo nic. Tedy vlastně pole se solárními panely. Pochopila jsem a infantilně vtipně poznamenala, že když se budou dobře zalévat, budou mít květy a možná hodně vyrostou.
Tím jsem rozpoutala debatu o solární energii. Přiznávám, že solární panely není oblast, ve které bych se mohla pochlubit briskními znalostmi. A tak jsem se podívala na internet. Třeba bychom si je mohli dát na dům a už v životě neplatit za elektřinu. Jak to je doopravdy s těmi panely, které jsou vystaveny slunečním paprskům či dennímu světlu?
Po prostudování několika odborných článků jsem zjistila:
No vida! Tak to je pozitivní zpráva na závěr. Vrátím se zpět k panelovému poli. Nevím, nevím, ale když tak jedu tou naší krásnou přírodou a vidím tu kukuřičné pole, tu slunečnice, tu mák a támhle zlátnoucí obilí, tak mi tam prostě pole s tmavými deskami otočenými slunci vstříc, nějak nesedí. Ale zase tím šetříme přírodu! Když jsem se sešla minulý týden s Petrem Maule z České fotovoltaické asociace, otevřel mi v mnoha směrech oči. Třeba kolem pořizování, úvěrů, státních dotací. Víte, že… ale co, přečtěte si rozhovor sami. Najdete ho v newsletteru číslo 18, které je hodně zaměřené na problematiku solárních elektráren. Článek Daniely Císařovské Kam pokročilo zdanění fotovoltaických elektráren, přečtete jedním dechem. Kromě toho doporučuji pojednání Michala Sikory pod názvem Fotovoltaické elektrárny pod drobnohledem.