Petra Čechová | 20.12.2024
Ministerstvo financí spustilo nové webové stránky o financování udržitelnostiDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Cena obvyklá je oblíbené téma poslední doby při kontrolách prováděných u daňových poplatníků finančními úřady. Daňová správa si stále více uvědomuje, že neoprávněně vysokými fakturacemi za zboží či služby může docházet k přelévání zisku mezi společnostmi a především pak přelévání zisků do zahraničí.
Doměřují rozdíl v ceně, kterou si sjednaly takzvané „spojené osoby“, za konkrétní transakci, s cenou dosaženou v obdobné srovnatelné transakci nezávislými osoby, neboli slovy zákona s cenou obvyklou, což je taková cena, kterou by si sjednaly osoby nezávislé, v běžných obchodních vztazích a za stejných nebo obdobných podmínek. Zákon o dani z příjmu upřesňuje podmínky, kdy lze doměřit rozdíl mezi cenou v rámci tzv. řízené transakce a cenou obvyklou: tak, že pokud se tyto ceny liší a nelze rozdíl uspokojivě doložit, upraví správce daně základ daně o tento zjištěný rozdíl. Podle zákona o dani z příjmu se tedy porovnává cena, tzv. řízené transakce mezi spojenými osobami s cenou v rámci neřízené transakce mezi nezávislými osobami.
Textace smluv o zamezení dvojího zdanění je malinko odlišná od zákona o daních z příjmů. Podle smluv je nutné zkoumat, zda zisk dosažený v rámci kontrolované, řízené transakce „mezi spojenými osobami“ je, s ohledem na podmínky této transakce stejný, jako zisk, který by byl dosažený u shodné nebo podobné, nekontrolované transakce mezi nezávislými subjekty.
Ačkoliv se na první pohled zdá, že zákon o dani z příjmu porovnává něco jiného než smlouvy o zamezení dvojího zdanění, účel obou ustanovení je stejný. Účelem je srovnat nikoliv pouze ceny v absolutních hodnotách, ale dosažený zisk z transakce. K tomu je nutné zkoumat samozřejmě i podmínky, za jakých byla uvedená transakce uzavřena.
Jak podle zákona o dani z příjmu, tak podle smluv o zamezení dvojího zdanění je možné, doměřovat jen výše uvedený rozdíl mezi cenou sjednanou a cenou obvyklou, pokud se jedná o transakci mezi spojenými osobami. První otázkou, kterou musí správce daně zkoumat je, zda transakci uzavřely spojené osoby? V zákoně o dani z příjmu jsou osoby spojené definovány poměrně široce. Ve smlouvách o zamezení dvojího zdanění je definice odlišná, ale odlišné je i pojmosloví. Definice ve smlouvě má přednost. V konkrétním případě je samozřejmě možné použít definici a pojmy používané smlouvou o zamezení dvojího zdanění, které mohou být výhodnější.
Sama problematika stanovení a určení ceny obvyklé (v mezinárodní terminologii tzv. transferové ceny) je kromě zákona o daních z příjmu a smluv o zamezení dvojího zdanění řešena především Směrnicí OECD o transferových cenách, která byla ministerstvem financí přeložena do českého jazyka a zveřejněna včetně přijatých revizí ve Finančních zpravodajích č. 7/2010, 6/1999 a 10/1997.
Dále Ministerstvo financí vydalo několik pokynů řady D (332, 333 a 334), které problematiku cen obvyklých a tvorby dokumentace k těmto cenám upravují.
Určení ceny obvyklé (transferové ceny) lze považovat za samostatnou komplikovanou ekonomickou disciplínu. Pro její stanovení je potřeba celá řada znalostí, z oblasti daňového práva, ekonomiky, účetnictví, podnikové analýzy a dalších oborů. V zahraničí existují i dlouhodobé studijní kursy na toto téma. Pro lustraci uvádím stručný desetibodový postup, jak dojít ke stanovení ceny obvyklé.
Dále pak uvádím vzorovou osnovu dokumentace k cenám obvyklým tak, jak vyplývá ze směrnice OECD.
Předpokládám, že u jednoduchých transakcí si poplatníci zvládnou dokumentaci vytvořit sami, ale život jednoduchý není, většina transakcí je komplikovaných a aspektů při srovnávání podmínek řízených a neřízených transakcí je celá řada. V tu chvíli se pohybujeme v oblasti daní, účetnictví, stanovení rizik a odpovědností, stanovení užitků, nalezení srovnatelných transakcí, srovnání funkcí v rámci tzv. funkční analýzy… Sama směrnice o transferových cenách má 371 stránek a neustále se pracuje na jejím zdokonalování a zpřesnění. Poslední revize kapitol I, II, III a IX proběhla v loňském roce.