Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Český účetní standard č. 001 (dále ČÚS) patří jako obecně uplatitelný standard do skupiny ČÚS pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb., a který stanovuje základní postupy účtování na účtech za účelem docílení souladu při používání účetních metod účetními jednotkami.
Obsahově standard vymezuje, jak účetní jednotky zřizují účty, a týká se především analytických účtů, podrozvahových účtů, účetních zápisů a vnitropodnikového účetnictví. Předpisy, kterými se tento standard zabývá, jsou: zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (§ 12 – účetní zápisy, § 13 – účetní knihy, § 14 – směrná účtová osnova a účtový rozvrh a § 16 – ostatní ustanovení o účetních knihách) a vyhláška č. 500/2002 Sb. (příloha č. 4 – směrná účtová osnova, § 45 a § 46 – směrná účtová osnova).
Směrná účtová osnova a účtový rozvrh je obsahem § 14 zákona i § 46 vyhlášky. V § 14 odst. 1 zákona je stanoveno, že směrná účtová osnova určuje uspořádání a označení účtových tříd, popřípadě účtových skupin nebo syntetických účtů pro účtování o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků a jiných pasiv, o nákladech a výnosech a výsledku hospodaření. Na základě § 14 odst. 1 zákona jsou účetní jednotky povinny sestavit účetní rozvrh, v němž uvedou účty nutné k zaúčtování všech účetní případů a k sestavení účetní závěrky v dané účetní jednotce. Podle § 14 odst. 3 zákona sestavují účetní jednotky účtový rozvrh podle výše uvedeného ustanovení pro každé účetní období, v průběhu účetního období je možno účtový rozvrh doplňovat. Pokud nedojde k prvnímu dni účetního období ke změně účtového rozvrhu platného v předcházejícím účetním období, postupuje účetní jednotka podle tohoto rozvrhu i v následujícím účetním období.
V § 46 odst. 1 vyhlášky je stanoveno, že při vedení účetnictví v plném rozsahu účetní jednotka stanoví v účtovém rozvrhu uspořádání a obsah syntetických účtů v rámci účtových skupin směrné účtové osnovy; při vedení účetnictví ve zjednodušeném rozsahu účetní jednotka sestaví účtový rozvrh, v němž může uvést pouze účtové skupiny, nevyžaduje-li zvláštní právní předpis členění podrobnější. V účtovém rozvrhu je účetní jednotka povinna vycházet z označení a uspořádání účtových skupin směrné účtové osnovy. Účetní jednotka, která sestavuje výkaz zisku a ztráty v účelovém členění, není povinna dodržet členění v účtových skupinách 50 až 55 a 60 až 64; členění přizpůsobí výkazu s přihlédnutím k povinnosti uvedené v § 39 odst. 8 zákona.
Na základě § 46 odst. 2 zákona vytvářejí účetní jednotky v rámci syntetických účtů analytické účty, které zajišťují členění syntetických účtů například podle potřeb účetní závěrky, požadavků právních předpisů a případně dalších potřeb účetní jednotky.
§ 46 odst. 3 zákona ukládá povinnost účetním jednotkám, které poskytují platební služby nebo vydávají elektronické peníze a nejsou finanční institucí podle zákona upravujícího činnost bank, v účtovém rozvrhu uvést samostatné účty, na kterých bude účtováno o této činnosti.
Obrázek č. 1: Znázornění účtu
zdroj: http://www.ucetnikavarna.cz/document/attach/uct2005-02-30_1.jpg
Bod 2.2. ČÚS č. 001 se obsahově týká analytických účtů. V rámci syntetických účtů vytváří účetní jednotka analytické účty a při vytváření analytických účtů bere v úvahu několik hledisek, pokud tato nejsou již zohledněna přímo syntetickými účty. Hlediska, která účetní jednotka bere v úvahu, jsou obsažena v bodu 2.2.1. ČÚS č. 001. Další požadavky na analytické účty jsou uvedeny v ČÚS pro podnikatele řešící účtování jednotlivých složek majetku a závazků. V praxi je zejména analytické členění používáno u členění na českou a cizí měnu, členění podle časového hlediska pohledávek a závazků na krátkodobé a dlouhodobé, zúčtovacích vztahů podle smluvních protistran a u nákladů zejména z pohledu daně z příjmů – zdanitelné výnosy a daňové náklady versus daňově neúčinné položky.
Podrozvahové účty jsou řešeny v bodu 2.3. ČÚS č. 001. Na podrozvahových účtech v účtových skupinách 75 až 79 se sledují důležité skutečnosti, jejichž znalost je podstatná pro posouzení majetkoprávní situace účetní jednotky a jejich ekonomických zdrojů, které lze využít. Jedná se především o využívání cizího majetku, ke kterému účetní jednotka nemá vlastnické právo, popřípadě právo hospodaření s majetkem státu, dále evidence práv, o kterých se neúčtuje (hypotéky), nebo materiálu, jehož pořízení, uchování, udržování a sledování vyplývá z obecně platných právních předpisů, například materiál civilní ochrany. Obsah podrozvahových účtů je podrobně vyjmenován v bodu 2.3.2. ČÚS č. 001.
Účetní zápisy na jednotlivých účtech jsou shrnuty v bodě 2.4. ČÚS č. 001 a provádějí se způsobem stanoveným v § 12, § 13 a § 16 zákona. Účetní zápisy se provádějí ke dni uskutečnění účetního případu. Okamžik, kterým je možné chápat uskutečnění účetního případu, je vyjmenován v bodu 2.4.3. ČÚS č. 001 (například den, ve kterém dojde k postoupení pohledávky, poskytnutí či přijetí zálohy, převzetí dluhu, zjištění manka, schodku, přebytku či škody atd.).
Zejména u velkých účetních jednotek lze rozlišovat tři druhy účetnictví, kterými jsou finanční účetnictví, manažerské účetnictví a vnitropodnikové účetnictví, kterým se zabývá bod 2.5. ČÚS č. 001. Formu, organizaci a zaměření vnitropodnikového účetnictví určí účetní jednotka sama; přitom musí zabezpečit pro potřebu finančního účetnictví průkazné doklady o stavu a změně stavu zásob vytvořených vlastní činností, pro vyjádření aktivace vlastních výkonů a pro ocenění zásob a ostatních výkonů vytvořených vlastní činností. Spojovací účty prokazující návaznost mezi finančním a vnitropodnikovým účetnictvím, pokud je organizováno v samostatném účetním okruhu, si účetní jednotka zvolí v rámci účtů účtových tříd 8 a 9, popřípadě jejich funkci nahradí technické zpracování dat. Účty vnitropodnikového účetnictví uvede účetní jednotka v účtovém rozvrhu.
Vnitropodnikové účetnictví lze organizovat třemi způsoby. První způsob je v rámci analytických účtů k finančnímu účetnictví, přičemž se využije účtů vnitropodnikové náklady a vnitropodnikové výnosy, které se zařadí do účtových skupin 59 – Daně z příjmu, převodové účty a rezerva na daň z příjmů a do účtové skupiny 69 – převodové účty. Druhý způsob představuje samostatný účetní okruh, pro který se zvolí účty v rámci volných účtových tříd 8 a 9. Obsahovou náplň uvedených účtových tříd, zvolených účtových skupin a jednotlivých syntetických účtů si určí účetní jednotka sama. Účetní jednotka si v tomto případě zvolí i účetní období, pokud jím bude kratší období než kalendářní rok. Třetím způsobem je kombinace prvního a druhého způsobu.
Obrázek č. 2: Schéma dvouokruhové sestavy
zdroj: http://www.ucetnikavarna.cz/document/attach/uct2005-02-30_8.jpg