Martina Šumavská | 19.11.2024
Když je odmítnutí dechové zkoušky málo: Okamžité zrušení nebo jiný postup?Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Od 1.10.2021 přechází agenda ověřování veřejných listin vydaných či ověřených notáři na Notářskou komoru ČR. Tzv. apostilní doložku tak bude možné získat nejen v sídle Komory, ale také na všech jejích regionálních pracovištích, a to v Praze, Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Tuto změnu přinesla novela zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád). Apostilní doložku pro ostatní české veřejné listiny bude nadále zajišťovat Ministerstvo spravedlnosti.
Od 1.9.2021 také došlo ke zvýšení poplatku za vydání apostily, a to novelou zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Nově tak bude za vydání apostily účtován poplatek ve výši 300,- Kč. Jeho zvýšení by ale mělo být vyváženo úsporou času a nákladů na cestování, jelikož už mnozí nebudou muset pro ověření cestovat pouze na Ministerstvo spravedlnosti do Prahy.
Kdy je apostila potřeba?
Apostilní doložka je potřebná v případech, kdy má být veřejná listina uznána v cizím státě. Účelem ověření je prokázat, že listina byla vydána nebo ověřena pravomocným orgánem ČR anebo před tímto orgánem podepsána. Samotná apostila pak ověřuje pravost razítka a podpisu na listině.
Apostila nebo superlegalizace?
Složitější superlegalizace neboli také vyšší ověření se uplatní u listin, které mají být uznány ve státech, které nejsou smluvními stranami Haagské úmluvy o apostile. Nejprve musí být listina ověřena ústředním orgánem, nadřízeným orgánu, který listinu vydal (příslušné ministerstvo). Poté je třeba listinu opatřit osvědčením od konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí a poslední osvědčení je třeba získat od zastupitelského úřadu státu, ve kterém bude listina použita. Smluvní stranou Úmluvy není např. Čína, Kanada nebo Spojené arabské emiráty.