Michal Otradovec | 21.11.2024
Z 10 let na 12 měsíců! Akcelerační zóny mají ambici výrazně zrychlit development OZEDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Druhý díl minisérie "Ze světa evaluací" se dotýká toho, jak dosud probíhají evaluace v Česku. Evaluace jsou důležitým nástrojem pro měření úspěšnosti a zvyšování efektivity projektů a programů. Bez systematického sběru a vyhodnocování dat je obtížné rozhodovat, zda má projekt či program pozitivní socio-ekonomické efekty a dává smysl do něj investovat zdroje, především tedy peníze a čas. Právě proto jsme tuto minisérii připravili.
V ČR je povinností hodnotit programy EU podle předem schváleného tzv. evaluačního plánu. Cílem hodnocení by mělo být zvýšení relevance a účinnosti podpory a zajištění jejího souladu s politikou soudržnosti EU a členských zemí.
Hodnocení by mělo být nezávislé na řídících orgánech programu. To je v českém kontextu v zásadě dodržovaný princip, i když některé řídící orgány realizují tzv. interní evaluaci, což není vyloučené. Největším zadavatelem evaluací v ČR je zatím veřejný sektor. Pravdou je, že většina hodnocení se pořizuje z hlediska evropských požadavků a menšina z důvodu skutečného národního zájmu. Věříme, že v blízké budoucnosti se principy evaluace přenesou i na národní programy a politiky a bude k tomu uzákoněna patřičná legislativa.
V současnosti mnoho koncepcí, politik a programů na národní úrovni hodnoceno není, často jde jen o deskripci toho, jak byly naplněny očekávané výstupy programu/projektů. Tím dochází k tomu, že pokrok v řešené oblasti programu je připisován pouze dotačním mechanismům, přestože ke zlepšení a s tím spojenému pokroku mohlo dojít spontánně či z jiných, v zásadě nezamýšlených důvodů.