Petr Němec | 17.12.2024
Internetové platformy a pokračování v reportingu dle DAC 7Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Měsíc červen je každoročně téměř pro každého daňové poradce považován za „daňový“ měsíc. Tento rok to platí dvojnásobně, neboť nejen že vrcholí práce na sestavování daňových přiznání k dani z příjmů, ale současně byly na mezinárodní úrovni představeny dva významné dokumenty.
Mnohostranná úmluva o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků
Dne 7. června byla podepsána Mnohostranná úmluva o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků ve vztahu k daňovým smlouvám. Úmluvu podepsalo v Paříži vedle České republiky dalších 75 zemí. Jejím hlavním účelem je přizpůsobit existující smlouvy o zamezení dvojího zdanění závěrům vyplývajících z projektu BEPS, jehož cílem je omezení praktik vedoucích k minimalizaci daňové povinnosti prostřednictvím narušování daňových základů a přesouvání zisků do jiných zemí.
Úmluva je de facto prvním hmatatelným výsledkem v rámci projektu BEPS umožňující v relativně krátkém čase implementovat navrhovaná opatření do již existujících mezinárodních smluv o zamezení dvojího zdanění. Mnohostranná úmluva nabízí dva druhy ustanovení: (i) tzv. minimální standardy, jejichž implementace/aplikace je povinná a (ii) volitelná ustanovení, jejichž implementace je dobrovolná.
Mnohostranná úmluva obsahuje například návrhy k:
V rámci České republiky byl ještě před podpisem Mnohostranné úmluvy projednáván a schválen její návrh, přičemž návrh byl schválen s tím, že k úmluvě bude přistoupeno pouze v minimalistické variantě.
Transparentnost pro daňové konzultanty
Celosvětově dochází k postupnému schvalování předpisů, které mají za cíl omezit daňové úniky realizované prostřednictvím vykonstruovaných transakcí.
V této souvislosti jde nejdále asi Evropská komise, která dne 21. června 2017 navrhla nová, přísná pravidla pro transparentnost oborníků v daňové oblasti (např. daňových poradců, účetních nebo právníků), kteří svým klientům navrhují nebo doporučují strategie daňového plánování. Daňoví odborníci a další osoby (např. v určitých případech i podniky, které poradenství obdržely) budou mít povinnost hlásit přeshraniční strategie, které budou mít znaky daňového plánování a které by mohly vést k ochuzení veřejných rozpočtů.
Evropská komise nová pravidla obhajuje nedávnou kauzou Panama Papers, která dle jejích slov poukázala na to, že někteří daňoví odborníci aktivně pomáhají podnikům a soukromým osobám uniknout od placení daní.
Autor: Štěpán Hrubý
Revize: Daniela Císařovská