Petr Němec | 17.12.2024
Internetové platformy a pokračování v reportingu dle DAC 7Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Zákon o dani z příjmů s účinností od 1.10.2018 poprvé zavádí definici virtuální měny. Příjmem/ výnosem se rozumí i výměna virtuální měny za majetek, jinou virtuální měnu, službu, či úplatný převod této měny. V případě výměny virtuální měny, se příjem ocení reálnou hodnotou v čase výměny. Podnikatelé si budou moci uplatnit jako výdaj pořizovací cenu a to v případě, že byla virtuální měna pořízena koupí, popřípadě reálnou hodnotu a to za předpokladu, že byla získána výměnou. Postupovat dle tohoto ustanovení je nutné již při podávání přiznání za rok 2018.
V odvětví neživotního pojištění se zavádí daň z pojištění a to za předpokladu, že pojistné riziko je umístěno na Slovensku. Osobou povinnou hradit daň bude pojistitel. Pojistník, který zaplatil pojištění zahraniční pojišťovně, která nemá na Slovensku pobočku. Dále pak právnická osoba, které jsou přeúčtovány náklady z pojištění, pokud se vztahují na pojistné riziko umístěné na Slovensku. Sazba daně je 8% a zdaňovacím obdobím je kalendářní čtvrtletí.
Od ledna mohou zaměstnanci firem, které zaměstnávají alespoň 50 osob žádat o příspěvek na rekreaci na Slovensku. Podmínkou je, aby zaměstnanec pracoval ve společnosti alespoň 2 roky. Zaměstnavatel proplatí 55% výdajů na rekreaci, maximálně však 275 € ročně. Takové příspěvky nebudou podléhat dani, ani povinnému pojištění, a pro zaměstnavatele se bude jednat o daňově uznatelný náklad. Pro menší společnosti nebudou tyto příspěvky povinné, mohou je ovšem poskytnout zaměstnancům za obdobných podmínek.
Od července 2019 budou pro podnikatele, kteří používají klasickou registrační pokladnu povinné tzv. online registrační pokladny, nebo virtuální registrační pokladny (e-kasy), které budou propojeny s finanční správou.
V případě jakýchkoliv dotazů k zaváděným změnám na Slovensku, nás neváhejte kontaktovat.